poniedziałek, 3 czerwca 2013

Spływy kajakowe


Właśnie ze spływami kajakowymi wiele osób na pewno kojarzy Bory Tucholskie. Nic dziwnego, wszak dwie największe rzeki przepływające przez Bory, są dla kajakarzy wręcz idealne na krótszy, bądź dłuższy spływ.
Brda i Wda zapewniają kajakarzom niezapomniane wrażenia. Kręte koryta i miejscami całkiem wartki nurt oraz liczne przeszkody w postaci kamieni, czy zwalonych drzew tylko dodają atrakcyjności spływom.

Rokrocznie na spływy kajakowe wpadają w Bory tysiące ludzi. Rzeki jednak są długie, więc trudno mówić o jakimś tłoku na nich. Całe szczęście, bowiem jakaż przyjemność może być w przeciskaniu się między hordą kajaków.


Rzeki zapewniają dobrą zabawę zarówno doświadczonym kajakarzom jak i tym dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z wodą. Dla bezpieczeństwa warto jednak odpowiednio dla swoich umiejętności wybrać odcinek rzeki, którym się spłynie. Wskazane też dla niektórych osób może się okazać wcześniejsze popróbowanie na spokojniejszej wodzie. Stojącej, czy wolno płynącej. Takie miejsca znaleźć można na jeziorach, czy Zalewie Żurskim.

Na terenie Borów Tucholskich działa sporo firm oferujących wypożyczenie kajaka i pozostałego sprzętu oraz organizację spływów na obu rzekach i większych jeziorach.
Firmy te także zapewniają transport na miejsce rozpoczęcia spływu i z miejsca jego zakończenia. Jest to niezwykle wygodne. Docieramy do siedziby takiej firmy. Zostawiamy tam swój własny samochód i już. Teraz możemy spokojnie rozkoszować się atrakcjami spływu.

W sezonie należy tylko pamiętać o wczesnej rezerwacji terminu, bowiem zainteresowanie spływami jest duże i może okazać się, że w wybranym przez nas terminie nie dostaniemy już kajaka.


Czas trwania spływu może zamknąć się w kilku godzinach spędzonych na wodzie, albo w kilku dniach. Wszystko zależy tylko od naszych chęci i możliwości czasowych.
Na trasie przygotowano wiele miejsc biwakowych, gdzie można rozbić namiot. Można też gdzieniegdzie wynająć pokój.
Większość jednak wybiera to pierwsze rozwiązanie. Pełen wrażeń dzień zakończony przy ognisku, z gwiazdami nad głową i niekończącymi się rozmowami, jest chyba dla turystów najpełniejszym sposobem podróżowania po wodnych szlakach Borów Tucholskich.

Mamy już czerwiec, sezon się rozkręca. Jest coraz cieplej. Z całą pewnością warto urządzić sobie wypad nad wodę z kajakiem w jedno z uroczych miejsc Borów. Choćby tylko na jeden dzień, czy weekend.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz